top of page

Psiholoģiskā izvērtēšana (psihodiagnostika)

           Psiholoģiskā izpēte ir process, kas ietver dažādu psiholoģisko testu pielietošanu, klīnisko interviju un novērojumus, lai sekmētu izpratni par personas kognitīvo procesu produktivitāti, uzvedības īpatnībām, emociju regulāciju, personības iezīmēm, psihoemocionālo sfēru, funkcionēšanas līmeni, adaptācijas spējām, starppersonu attiecībām, lai tādējādi identificētu (vai izslēgtu) klīniski nozīmīgus psihiskos traucējumus.

            Izpētes rezultāti ir vērtīgi un noderīgi dažādiem psihiskās veselības speciālistiem, jo īpaši psihiatriem, kas palīdz labāk izprast personas psihisko stāvokli, tādējādi uzstādot precīzu diagnozi, lai, balstoties identificētajā traucējumā, varētu pielāgot atbilstošu ārstēšanu un prognozēt slimības gaitu.

            Tāpat psiholoģiskā izpēte var palīdzēt labāk indivīdam izprast sevi. Nereti cilvēkiem ir grūtības izprast savas emocijas, domas un uzvedību, bet ar psiholoģiskās izpētes palīdzību indivīdā var sekmēt izpratni par savu psiholoģisko funkcionēšanu. Tāpat ar psiholoģiskās izpētes palīdzību iespējams identificēt grūtību un resursu zonas.

            Būtībā pilna psiholoģiskā izpēte aizņem 3 stundas un tā sastāv no 3 galvenajām sadaļām – klīniskā intervija, kognitīvās sfēras un psihoemocionālās, personības, uzvedības un starppersonu attiecību izpēti.

            Klīniskās intervijas laikā tiek rūpīgi ievākta klienta dzīves situācija par pašreizējām grūtībām/simptomiem, to attīstību, dzīves kritiskajiem notikumiem un pieredzēm. Kognitīvās sfēras daļa sastāv no uzmanības, atmiņas un domāšanas procesu analīzes, grūtību noteikšanas, savukārt beidzamais etaps ir psihoemocionālās, personības un psihosociālā sadaļa. Kad tiek apkopoti, interpretēti rezultāti un sagatavots atzinums, ir iespēja noslēdzošai konsultācijai jeb atgriezeniskajai saitei, kurā ar klientu tiek pārrunāti rezultāti, grūtības un stiprās puses, kā arī sniegtas rekomendācijas atbilstoši situācijai.

bottom of page