top of page

Psiholoģiskā konsultēšana/Psihoterapija

             Psiholoģiskā konsultēšana/psihoterapija ir unikāls process, kas norit sarunas formā starp klientu un terapeitu. Sadarbībā tiek veicināta izpratne par klienta psihoemocionālo pasauli ar mērķi klientam labāk izprast savas domas, emocijas, uzvedību, kā arī veicināt adaptīvus grūtību pārvarēšanas mehānismus un iekšējo resursu stiprināšanu, lai klients veiksmīgāk tiktu galā ar savas dzīves grūtībām un izaicinājumiem.

 

            Uzsākot terapiju, sākotnēji tiek atrunāti sadarbības noteikumi, kā arī izvirzīti mērķi, uz ko fokusēt terapeitisko procesu. Bieži vien sākotnējie mērķi terapijas gaitā tiek pārskatīti un koriģēti, jo klientam rodas dziļāka izpratne par sevi, savām vēlmēm un vajadzībām.

 

            Pastāv divas sadarbības iespējas – īstermiņa un ilgtermiņa. To nosaka, balstoties uz klienta izvirzītajiem mērķiem, kā arī grūtību izteiktību. Ņemot vērā, ka bieži problēmas veidojušās un sakņojušās gadiem ilgi, līdz ar korekcijai nepieciešams arī ilgāks laiks.

 

            Visbiežāk sesijas notiek 1 reizi nedēļā, tās ilgums – 50 min. Tomēr sadarbības intensitātei iespējamas arī variācijas.

 

            Terapijas procesā starp klientu un terapeitu veidojas terapeitiskā alianse (terapeitiskās attiecības), ko pētījumi psiholoģijas zinātnē sistemātiski uzrāda kā visbūtiskāko kritēriju, kas prognozē efektivitāti.

 

“Terapeita un klienta attiecības ir visnozīmīgākais aspekts veiksmīgai terapijai” Irvin Yalom, psihiatrs, psihoterapeits

 

 “Terapija ir pašizziņas, izaugsmes un atveseļošanās ceļš”

Mary Pipher, psiholoģe

 

 

            Terapijas process ir konfidenciāls, viss runātais paliek starp speciālistu un klientu. Tomēr, saskaņā ar Psihologu likumu 16. panta 4. punktu, ir norādītas konfidencialitātes atrunas, kas ietver sekojošas situācijas:

 

 

            “Psihologam ir pienākums nekavējoties, bet ne vēlāk kā 24 stundu laikā ziņot tiesībaizsardzības vai citām kompetentām iestādēm par apstākļiem, kas viņam kļuvuši zināmi, veicot savu profesionālo darbību, ja pastāv pamatotas aizdomas, ka minēto apstākļu tūlītēja nenovēršana var novest pie noziedzīga nodarījuma pret personas dzīvību, veselību, tikumību vai dzimumneaizskaramību”.

 

Psihologa likums 16. pants 4.punkts

bottom of page